Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Wiele osób uważa, że obowiązkiem dentysty jest wykonywanie każdego zabiegu związanego z jamą ustną. Jednak mało kto wie, że chirurgicznym usuwaniem zębów, zabiegami rekonstrukcyjnymi, czy zabiegami z zakresu mikrochirurgii zajmuje się chirurg stomatolog. Jeśli masz problemy z ósemkami lub cierpisz na stany zapalne, swoje kroki również musisz skierować od razu do niego. Dowiedz się, co dokładnie wchodzi w skład obowiązków takiego specjalisty.

Chirurg stomatolog i jego obowiązki

Większość osób odwiedzających gabinety dentystyczne nie ma pojęcia o różnicach pomiędzy chirurgiem stomatologicznym a ortodontą i dentystą. A są one znaczące.

Lekarz dentysta to osoba, do której możesz udać się z niegroźnym bólem zęba lub drobnymi dolegliwościami, jakie odczuwasz w jamie ustnej.

Kiedy robi się poważniej i sprawa zaczyna dotyczyć np. ropienia dziąseł lub guzków, musisz koniecznie skorzystać z pomocy chirurga stomatologa. Taki lekarz zajmuje się też:

  • nacinaniem wiązadeł,
  • nacinaniem języka w terapii logopedycznej,
  • leczeniem chorych ślinianek,
  • usuwaniem uszkodzonych korzeni zębów – hemisekcja,
  • usuwaniem guzów, również złośliwych odmian np. torbieli i brodawczaków,
  • leczeniem ropni,
  • przygotowywaniem do dalszego leczenia protetycznego.

Zabiegi wykonywane przez chirurga dentystycznego w większości są przeprowadzane pod znieczuleniem i wiążą się z inwazyjnymi działaniami. Jednak sprawdzony dobry lekarz, przeprowadzi każdy zabieg bezboleśnie z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Korzystanie z placówek w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia wymaga specjalnego skierowania, które umożliwi dostęp do usługi chirurga stomatologa. Może je wypisać lekarz pierwszego kontaktu lub ortodonta. Jednak kolejki bywają tak długie, że czasami musisz na wizytę czekać kilka miesięcy. W takich sytuacjach można odwiedzić prywatnego lekarza, który zajmie się Twoim problemem.

Dobry chirurg stomatolog

Wybierając chirurga stomatologa, upewnij się, że ma odpowiednie kompetencje do wykonywania zabiegów, co będzie gwarancją Twojego komfortu. Jeśli obawiasz się bólu, skorzystaj z nowoczesnych środków znieczulających, które pomogą Ci przejść przez zabieg szybko i bez komplikacji.

Dentysta Tomaszów Mazowiecki

Dentysta Tomaszów Mazowiecki

Decydując się na podjęcie leczenia chorób jamy ustnej, dzięki chirurgowi stomatologowi możesz odzyskać zdrowy uśmiech i pozbyć się poważnych problemów dentystycznych. Pamiętaj, aby wszystkie zabiegi wykonywać w sprawdzonych placówkach stomatologicznych, dzięki czemu zyskasz pewność, że Twoja jama ustna będzie w idealnym stanie.