Jak często chodzić do stomatologa w Tomaszowie Mazowieckim?

Zdrowa jama ustna to podstawa! W przypadku problemów z uzębieniem odbija się to nie tylko na nich, ale na całym organizmie. Nieleczona próchnica czy infekcje prowadzą do poważnych problemów, w tym kardiologicznych! Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie chodzić do lekarza stomatologa. Ale jak często to robić? Co ile miesięcy czy lat udawać się na wizytę?

Dorosły – jak często odwiedzać dentystę?

Jak mówi nam ekspert z gabinetu stomatologicznego z Tomaszowa Mazowieckiego, Monika Przybylska – Milczarek Gabinet stomatologiczny, regularne wizyty kontrolne u stomatologa są bardzo ważne. Pojawienie się ubytków w zębach wiąże się z dużymi kosztami i problemami, a przyczynę należy usunąć jak najszybciej. Lepiej nie dopuszczać do wystąpienia problemów, bo chory ząb to dopiero początek problemów – chore lub źle położone w jamie ustnej zęby mogą doprowadzić do wielu innych problemów, takich jak bóle głowy, problemy z prawidłowym trawieniem, a infekcje mogą spowodować problemy w całym organizmie.

Jak często osoba dorosła powinna odwiedzać gabinet stomatologiczny? Powinna to robić przynajmniej 2 razy w roku, o ile w międzyczasie nie pojawią się jakieś problemy z uzębieniem. Na wizycie dentysta sprawdzi stan zębów, w razie potrzeby zaleci dalsze leczenie. Ważne jest to, aby pomiędzy wizytami dbać o prawidłowy stan zębów, regularnie je szczotkować, używać nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust.

Dziecko – kiedy pierwsza i kolejne wizyty u dentysty?

O ile w przypadku dorosłych wizyta kontrolna u stomatologa powinna odbywać się co sześć miesięcy, to kiedy udać się po raz pierwszy z dzieckiem do lekarza stomatologa? Najlepiej udać się na pierwszą wizytę zaraz po pojawieniu się pierwszych zębów u dziecka. Dentysta sprawdzi ich stan i zaleci prawidłową pielęgnację mleczaków. Wielu rodziców bagatelizuje próchnicę w mleczakach, ale jest to ogromny błąd – jeśli próchnica pojawi się w mleczakach, to w przyszłości może to być źródłem poważnych problemów z zębami stałymi.

Co z kolejnymi wizytami? Zęby mleczne są o wiele mniej trwałe od zębów stałych, mają cienkie szkliwo i mniejszą mineralizację tkanki, więc są bardziej narażona na próchnicę. Dlatego w przypadku dziecka wizyty powinny odbywać się 4 razy w roku, taką częstotliwość wizyt należy utrzymać także później, kiedy u dziecka pojawiają się już zęby stałe, które na początku są bardziej narażone na próchnicę i różne problemy. Taka częstotliwość wizyt pozwoli utrzymać zdrowie jamy ustnej w optymalnym stanie. U dzieci problemem może być też złe położenie zębów w jamie ustnej, w takiej sytuacji stomatolog podejmie leczenie wraz z ortodontą.