Leczenie kanałowe w Tomaszowie Mazowieckim – Zdrowie dla Twojego Zęba

Leczenie kanałowe to zabieg, który może uratować Twój ząb przed usunięciem. W Gabinecie Stomatologicznym Moniki Przybylskiej-Milczarek w Tomaszowie Mazowieckim oferujemy profesjonalne leczenie kanałowe, które przywróci zdrowie Twoim zębom. Choć dla wielu osób słowo „kanałowe” budzi niepokój, warto poznać jego istotę. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi, omówimy jego etapy oraz pokażemy, jak dbać o zęby po leczeniu kanałowym.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, inaczej endodoncja, to proces usuwania martwej lub zainfekowanej miazgi zęba, czyli tkanki łącznej znajdującej się wewnątrz korzenia zęba. Miazga zawiera naczynia krwionośne i nerwy, które mogą ulec zapaleniu lub zakażeniu na skutek próchnicy, pęknięcia zęba czy urazu. Gdy infekcja dotrze do wnętrza zęba, może doprowadzić do bólu, obrzęku, a nawet utraty zęba. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego w odpowiednim czasie.

Etap pierwszy – Diagnoza i planowanie leczenia

Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego, stomatolog dokładnie zbada ząb, aby ocenić stopień uszkodzenia miazgi oraz wykluczyć inne przyczyny bólu. W tym celu może być konieczne wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba. Na podstawie zebranych informacji lekarz ustala plan leczenia, który może obejmować jedną lub kilka wizyt.

Etap drugi – Oczyszczanie i dezynfekcja kanałów korzeniowych

Podczas leczenia kanałowego, stomatolog usuwa martwą lub zainfekowaną miazgę z wnętrza zęba. W tym celu stosuje się specjalne narzędzia endodontyczne, które pozwalają na precyzyjne oczyszczenie i dezynfekcję kanałów korzeniowych. Następnie kanały są płukane środkami antybakteryjnymi, aby zminimalizować ryzyko powstania kolejnych infekcji.

Etap trzeci – Wypełnianie kanałów korzeniowych

Po oczyszczeniu i dezynfekcji kanałów korzeniowych, stomatolog wypełnia je specjalnym materiałem, który zapobiega przedostawaniu się bakterii do wnętrza zęba. Najczęściej stosowanym materiałem jest gutaperka – elastyczna substancja, która dobrze przylega do ścianek kanału i zapewnia szczelne wypełnienie.

Etap czwarty – Odbudowa zęba

Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa zęba, która ma na celu przywrócenie jego pełnej funkcji żucia oraz estetyki. W zależności od stopnia uszkodzenia zęba, może to być wypełnienie kompozytowe, korona czy nawet wkład koronowo-korzeniowy.

Dbaj o zęby po leczeniu kanałowym

Po leczeniu kanałowym ważne jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Dzięki temu można uniknąć powtórnych infekcji i przedłużyć żywotność leczonego zęba. Pamiętaj także, że zdrowa dieta, bogata w witaminy i minerały, również przyczynia się do utrzymania zdrowia Twoich zębów.

Zapraszamy mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego do skorzystania z usług leczenia kanałowego w Gabinecie Stomatologicznym Moniki Przybylskiej-Milczarek. Nasz doświadczony zespół zapewni profesjonalną opiekę i skuteczne leczenie, aby Twoje zęby były zawsze zdrowe i funkcjonalne.

4o