Korzyści z regularnego usuwania kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego jest bezbolesne, szybkie i niedrogie. Jest to bardzo istotny dla zębów zabieg, niestety często traktowany po macoszemu. Kamień nazębny ma negatywny wpływ na jamę ustną, a pozbycie się go nie jest tylko powodowane względami estetycznymi. Jakie korzyści niesie za sobą zabieg skalingu i co może się stać, gdy zaniedbamy ten element higieny jamy ustnej?

Powstanie kamienia nazębnego

Zęby non stop narażone są na powstawanie kamienia nazębnego. Tworzy się on z osadu, na który składa się naskórek, bakterie i resztki jedzenia. Osad ten ulega mineralizacji – twardnieje zamieniając się w kamień nazębny. Może się pojawiać na granicy dziąseł – jest to żółto-brązowy nalot – albo wchodzić pod nie, wywołując stany zapalne.

Osad, zanim zamieni się w kamień nazębny, jest usuwany przez ślinę, policzki, szczoteczkę z pastą czy nawet gumę do żucia. Skłonności do niego można mieć w genach, związane są też ze spożywanym pokarmem. Szczególnym sprzymierzeńcem powstawania kamienia nazębnego są produkty węglowodanowe i nabiał.

Negatywne oddziaływanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny może się powiększać. Jego pierwsze objawy to brzydki zapach z ust, nieestetyczny wygląd zębów i nieprzyjemny posmak w jamie ustnej. Gdy dostanie się pod dziąsła pojawia się krew. Szyjki zębowe odsłaniają się i pojawia się nadwrażliwość na nagłe zmiany temperatury. Kamień nazębny w ostatecznej formie prowadzi do paradontozy. Jest to infekcja tkanek, której efektem jest ruszanie się i ostatecznie wypadanie zębów.

Kamień nazębny to też siedlisko bakterii. Nie tylko powodują one problemy w jamie ustnej, ale mogą być przyczyną schorzeń ogólnoustrojowych. Lekarze coraz częściej mówią, że choroby uzębienia skutkują stanami zapalnymi, doprowadzając do miażdżycy, uszkodzenia nerek, glikemii, a nawet zawału serca. Wszystko to przez bagatelizowanie zabiegu, który powinien być wykonywany przynajmniej raz na rok.

Na szczęście z tym problemem łatwo można sobie poradzić. Wystarczy zapisać się na zabieg usuwania kamienia nazębnego do stomatologa

Codzienna walka z kamieniem nazębnym

Aby ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego należy dbać o mycie zębów pastą z fluorem. Najlepiej nadadzą się do tego szczoteczki elektryczne. Oprócz tego należy regularnie używać nici dentystycznych i płynu do płukania jamy ustnej.

Fachowe usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego Tomaszów Mazowiecki

Usuwanie kamienia nazębnego Tomaszów Mazowiecki

Usuwanie kamienia nazębnego fachowo nazywane jest skalingiem. Ten może być wykonywany mechanicznie lub za pomocą ultradźwięków. Ten drugi sposób jest zupełnie bezbolesny i zalecany osobom o niskim progu bólowym. Głowicę urządzenia przykłada się do zębów, a kamień pęka pod wpływem ultradźwięków. Po tym zabiegu powinno przeprowadzić się wygładzanie, a następnie fluoryzacja.